FinMix

Reklama

Tipy

Zkuste i další informační kanály na téma půjčky úvěry online.cz, inzerce půjček na Daki.cz, účty na spoření, EFK.cz půjčky a úvěry a pojištění online.info. Přečtěte si články o investicích. Mnoho rad a tipů ohledně financí a ekonomické gramotnosti naleznete na magazínu o pěnězích goldmag.cz. ePojisteni.cz - největší srovnávač pojištění na trhu. Porovnejte ceny povinného ručení nebo cestovního pojištění. Hledáte rychlou půjčku? Uspory.cz vám pomůžou vybrat nejvýhodnější! Praktická kniha jízd vám pomůže efektivně evidovat všechny cestovní doklady řidičů. Přejeme příjemné surfování.


www.FinMix.cz

Web FinMix.cz se zabývá poskytováním kvalitních informací o produktech bankovních i nebankovních institucí. Naleznete zde vyčerpávající články na téma úvěry, půjčky, hypotéky, pojištění, spoření atd. Věříme, že vám naše finanční poradenství pomůže.

Nebankovní hypotéka

Každý z nás by jednou rád bydlel ve svém. Málokdo má naspořeno, aby složil celou částku, takže v úvahu přichází hypotéka. Co si ale počít, pokud už jste vedeni v registru dlužníků, což nemusí znamenat, že nesplácíte. Prostě jste si už na něco půjčili a teď bude horší sehnat banku, která by vám dala další úvěr. Nevěšte hlavu, naštěstí existují i jiné instituce, kde vám půjčí.

Už z názvu vyplývá, že se jedná o takové hypotéky, které neposkytují banky, ale soukromé společnosti. Takových společností je mnohem více než bankovních domů, v některých ohledech nabízejí i výhodnější produkty. Tyto výhody ale nemusí být to pravé pro vás a je zde i řada nevýhod, ovšem v případě nouze člověk opravdu mnohdy nemá na výběr. Problémem u bankovních hypoték je to, že se vám nemusí podařit na ni dosáhnout. Důvodů může být několik, třeba to, že nemáte dostatečný příjem, abyste hypotéku spláceli anebo právě zápis v úvěrovém registru.

Právě tohoto využívají nebankovní společnosti, které se soustřeďují na tyto klienty, kteří nedosáhli na hypotéku a nejsou schopni získat úvěr ze stavebního spoření. Nevýhod získání hypotéky u nebankovních společností je hned několik. Asi největší nevýhodou jsou vyšší úrokové sazby. Banky poskytují hypotéky se sazbami kolem a nad pět procent, u nebankovních společností se můžete setkat s úroky až dvojnásobné výše. Dalším problémem může být to, že nebankovní společnosti jsou většinou malé a to může vést k problémům, které vám u velkých bank nehrozí. Malá společnost zaručuje jakýsi stupeň anonymity, to znamená, že klient uzavře nevýhodnou smlouvu jen proto, že některým částem nerozumí nebo si je špatně přečte. U těchto společností se často objevuje snaha vydělat na úkor klienta, což znamená, že smlouva může obsahovat různá ustanovení, která klienta znevýhodňují a on to samozřejmě nemusí vůbec zjistit. Nelze ovšem říci, že zde nenarazíte na slušnou společnost, jen riziko je zde větší než u bankovních institucí. Nelze však nijak zobecňovat, jen se na to připravte.

U menších společností také hrozí riziko konkurzu nebo-li insolvence. Pro klienta to znamená, že veškeré pohledávky banky jsou splatné, tudíž klient musí splatit úvěr, který u společnosti má. Toto riziko samozřejmě hrozí i u bank, tam ovšem většinou dojde k tomu, že klienty převezme jiná banka. U malých nebankovních institucí to nefunguje, a tak se klient může lehce dostat do velkých finančních potíží. Některé nebankovní instituce sice nabízejí hypotéku přes své zprostředkovatele, ve skutečnosti však zastupují nějakou bankou anebo jinou větší nebankovní instituci. Provize za takové zprostředkování je poměrně velká, aby každý dostal svůj díl. Je tedy možné, že budoucí klient nalezne více zprostředkovatelů, ale stejně nakonec zjistí, že smlouvu by uzavíral s jedou a tou samou společností. Proto buďte obezřetní, komu platíte.

Ačkoli se může zdát, že tím, že se obrátíte na nebankovní instituci máte vyhráno, ještě zdaleka nejste u konce. Nejprve si v té velké nabídce musíte vybrat a pak si poskytovatele pořádně nastudovat. Řada poskytovatelů hypoték má formuláře velmi nekvalitní a snaží se to překrýt barevností stránek. Pokud nekvalitně neskenované formuláře vytisknete, může se vám stát, že jiná společnost by takový formulář ani nepřijala. Už to by vás, jako potencionálního klienta, mělo odradit od další spolupráce s takovou společností. Vy budete měsíčně poctivě splácet, tak požadujte stejnou kvalitu. Vy jste klient a vy byste měl odcházet spokojeni za všech okolností.

Nezapomeňte si také vždy dobře pročíst obchodní podmínky společnosti, u které si chcete vzít nebankovní hypotéku. Může se vám stát, že společnost, kterou jste si vybrali má problémy a nakonec žádné peníze ani nedostanete. Pokud tedy máte na výběr, zkuste nejprve bankovní domy. Vyřízení hypotéky je sice zdlouhavé, ale pokud si najdete dobrého finančního poradce, ten zajistí všechno sám a nebudete muset chodit jinam než tam, kde je vaše účast bezpodmínečně nutná. Dobrý poradce se v tomto prostředí pohybuje každý den, takže ví, co je potřeba udělat a vy se na něj můžete plně spolehnout.