FinMix

Reklama

Tipy

Zkuste i další informační kanály na téma půjčky úvěry online.cz, inzerce půjček na Daki.cz, účty na spoření, EFK.cz půjčky a úvěry a pojištění online.info. Přečtěte si články o investicích. Mnoho rad a tipů ohledně financí a ekonomické gramotnosti naleznete na magazínu o pěnězích goldmag.cz. ePojisteni.cz - největší srovnávač pojištění na trhu. Porovnejte ceny povinného ručení nebo cestovního pojištění. Hledáte rychlou půjčku? Uspory.cz vám pomůžou vybrat nejvýhodnější! Praktická kniha jízd vám pomůže efektivně evidovat všechny cestovní doklady řidičů. Přejeme příjemné surfování.


www.FinMix.cz

Web FinMix.cz se zabývá poskytováním kvalitních informací o produktech bankovních i nebankovních institucí. Naleznete zde vyčerpávající články na téma úvěry, půjčky, hypotéky, pojištění, spoření atd. Věříme, že vám naše finanční poradenství pomůže.

Stavební spoření

Stavební spoření vzniklo, aby pomohlo řešit bytovou situaci občanů. Jedná se o komplexní finanční produkt, který poskytují stavební spořitelny. V rámci stavebního spoření můžete požádat o úvěr ze stavebního spoření popřípadě o překlenovací úvěr a také můžete využívat státem nabízené podpory stavebního spoření. Stavební spoření je velmi výhodný způsob jak uložit úspory. Vedle výhodné úrokové sazby, která je vyšší než na jiných spořících produktech je také podpořeno státní podporou a úrokové výnosy jsou osvobozeny od daně z příjmů. Navíc jsou vaše úspory pojištěny a po šesti letech jich můžete využít k čemu budete chtít.

Pokud máte o tento druh spoření zájem, musíte se spořitelnou uzavřít smlouvu o stavebním spoření a hned po zaplacení poplatku za uzavření smlouvy vstupujete do první fáze, do fáze spoření. V tomto období na svůj účet u spořitelny pravidelně nebo nepravidelně, to už záleží jen na vás, ukládáte dohodnutou částku. Částky jsou průběžně úročeny úrokovou sazbou z vkladů a jednou ročně k nim je připisována zmiňovaná státní podpora. Doba spoření není nijak maximálně omezena, avšak pokud nepožádáte o úvěr a nechcete přijít ani o státní podporu, musíte peníze ve spořitelně nechat nejméně šest let. Po šesti letech můžete buďto smlouvu vypovědět a uspořené peníze použít na libovolný účel, nebo můžete na stejnou smlouvu a za stejných podmínek spořit i nadále. Vybrat si můžete i způsob platby, jakým budete peníze na účet stavebního spoření posílat. Můžete tak činit převodem z jiných účtů, platit můžete i poštovní poukázkou A-V nebo si můžete nechat splátku srážet od zaměstnavatele ze mzdy popřípadě můžete splátku dávat v hotovosti, při tom se ovšem nevyhnete návštěvě banky.

Se stavebním spořením nemusíte pouze spořit, ale můžete i požádat o úvěr. Pokud budete mít zájem o klasický úvěr ze stavebního spoření, musíte ze zákona projít minimálně dvouletou fází, kdy spoříte. Pro přidělení úvěru musíte splnit i další podmínky, ty si ale každá spořitelna stanovuje sama. Jde především o to, abyste naspořili určité procento z cílové částky, dosažení určité hodnoty hodnotícího čísla a předložení důkazů o vaší dostatečné bonitě. Úvěr můžete použít jen na bytové potřeby a toto použití musí být spořitelně řádně prokázáno. Z úvěru ze stavebního spoření můžete financovat nákup pozemku, výstavbu bytu či domu, přípojky plynu, vody a dalších inženýrských sítí, úhrada jiných úvěrů na bytové účely, daně z převodu domů, bytů i notářské poplatky, opravy a rekonstrukce, modernizace, bezpečnostní zařízení, půdní vestavby a vypořádání dědických a družstevních podílů. Vše je obsaženo v zákoně o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření.

Na státní podporu má ze zákona nárok každá fyzická osoba, která je bude klientem stavební spořitelny po dobu minimálně šesti let nebo osoba, která bude nejdříve po dvou letech čerpat úvěr ze stavebního spoření. Státní podpora je ve výši 15% z uspořené částky v daném kalendářním roce, ale její maximálně výše může být 3000 korun za rok. V tomto případě ale nemáte možnost po dobu šesti let s penězi nijak disponovat, jinak vám bude podpora odebrána. Máte možnost uzavřít hned několik smluv o stavebním spoření, ale státní podpora je do výše 3000 korun bez ohledu na počet. Právnické osoby nemají na státní podporu nárok a nejsou ani osvobozeny od daní. Pokud peníze potřebujete dříve než po uplynutí lhůty šesti let, máte možnost smlouvu vypovědět, ale přijdete tak o státní podporu a počítejte také se sankčním poplatkem za předčasné vypovězení smlouvy, který představuje asi 0,5% z cílové částky. V případě, že účastník spoření zemře, přecházejí práva a povinnosti na pozůstalého manžela. Pokud účastník stavebního spoření manžela neměl, pak se mohou dědicové dohodnout, že práva a povinnosti přejdou na jednoho z nich. Pokud se takto nestane, smlouva o stavebním spoření zaniká, a výnosy z ní se stávají předmětem dědického řízení.

Stavebních spořitelen v České republice funguje pět, takže máte z čeho vybírat. I když dnes stavební spoření nabízí mnoho subjektů jako finanční poradci, nejrůznější internetové portály i komerční banky, jde pouze o zprostředkování obchodu a do rukou se vám dostane vždy smlouva jedné z pěti spořitelen působících na trhu. Spořitelny jsou nejčastěji součástí finančních skupin, proto jsou vaše peníze v naprostém bezpečí.